آتشفشان "ایجاف جالاجوکول" ایسلند همچنان به فوران و فعالیت خود ادامه می دهد و موفق شده است توجه تمام رسانه های دنیا را به خود جلب کند این در حالی است که بررسیهای یک گروه تحقیقاتی نشان می دهد این آتشفشان به هیچ وجه در گروه 10آتشفشان پرخطر اروپا قرار ندارد.

فورانهای آتشفشانی نیز همانند زلزله حاصل فرایندهای طبیعی فعالیتهای درون زمین هستند. بنابراین وقوع فوران در یک آتشفشان فعال و یا نیمه فعال پدیده ای اجتناب ناپذیر است. اما مسئله ای که در مواجهه با چنین پدیده ای اهمیت خود را نشان می دهد خسارات جانی و مالی ناشی از آن است. در اینجا بخش پیشگیری از فجایع انسانی مطرح می شود.

در این راستا و در پی فوران آتشفشان "ایجاف جالاجوکول" و لغو پروازهای اروپا به مدت پنج روز در هفته گذشته که خسارات زیادی را به شرکتهای هوایی وارد کرد کارگزاران بیمه Willis Group Holdings تصمیم گرفت تحقیقاتی را در خصوص آتشفشانهای مهم دنیا انجام دهد.

531857_orig.jpg


شهر پومپی با چشم انداز آتشفشان وزوویو

در حقیقت هرچند این فوران به دلیل دور بودن از محیطهای انسانی خسارات جانی در بر نداشت اما این کارشناسان را واداشت که به ارزیابی عواقب یک فوران آتشفشانی در محیطهای با جمعیت بالای انسانی بپردازند.

در کمال شگفتی، نتایج این بررسیها نشان می دهد که آتشفشان جنوب ایسلند با وجود اینکه توانسته است توجه رسانه های جهانی را به خود جلب کند به هیچ وجه در لیست 10 آتشفشان اروپا که به طور بالقوه خطرناک هستند قرار ندارد.

این بررسیها نشان می دهد که آتشفشان "وزوویو" واقع در جنوب ایتالیا اولین آتشفشان پر خطر اروپا است.

برپایه این گزارش، فوران این آتشفشان می تواند 8 هزار قربانی، 13هزار مجروح و خساراتی بالغ بر 24 میلیارد دلار برجای بگذارد.

531854_orig.jpg


شهر پومپی با چشم انداز آتشفشان وزوویو

آتشفشان وزوویو یکی از آتشفشانهای فعال ایتالیا است که از سال 1944 تاکنون در گروه آتشفشانهای نهفته قرار گرفته است. اعتقاد بر این است که این آتشفشان از 400 هزار سال قبل فعالیت خود را آغاز کرده است اما قدیمی ترین فعالیتی که از آن به اثبات رسیده است مربوط به 25 هزار سال قبل و متاخرترین آن مربوط به سال 79 پس از میلاد است. در فوران 79 پس از میلاد که منجر به بروز یک فاجعه انسانی در شهر پومپی شد تمام شهر در زیر خاکسترهای حاصل از فوران دفن شد.

امروزه مردمان سنگ شده این شهر در منطقه باستانی پومپی نگهداری می شوند. حالت این مردم سنگ شده کاملا نشان می دهد که این افراد به دنبال سرپناهی برای نجات جان خود می گشته اند و حتی برخی از آنها برای محافظت از برخورد خاکسترها دستان خود را مانع کرده اند.

531855_orig.jpg


شهروند شهر پومپی که در زیر خاکسترهای آتشفشان پومپی مدفون شده بود

تحقیقات  Willis Group Holding که با همکاری مرکز مطالعات دانشگاه فدریکوی دوم در ناپل انجام شده است موقعیت 10 آتشفشان اروپا را با جمعیت بالای 10 هزار نفر مورد ارزیابی قرار می دهد.

نتایج این بررسیها در گزارشی با عنوان "خطرات بیمه ای ناشی از فورانهای آتشفشانی در اروپا" (Insurance Risks from volcanic Eruptions in Europe) منتشر شده است.

به اعتقاد مولفان این گزارش، ارزیابیهای این اسناد می تواند به عنوان یک اساس برای ایجاد مدلهای مربوط به جزئیات خطرات بیمه ای نه تنها برای فورانهای اروپا بلکه در تمام دنیا مورد استفاده قرار گیرد.

531858_orig.jpg


شهروند پومپی مدفون شده در زیر خاکسترهای آتشفشان

ارزیابی خطرات بالقوه فورانهای آتشفشانی در اروپا اثرات این فورانها بر جمعیتهای انسانی ساکن فضاهای نزدیک به آتشفشان را بررسی می کند.

در حقیقت این گزارش خسارات انسانی ناشی از نشست یک لایه 25 سانتیمتری از خاکستر آتشفشانی را تخمین زده است.

آتشفشان وزوویو در رتبه اول این لیست قرار گرفته است چون بیشترین میزان جمعیت را در کنار خود دارد. جمعیتی که در کرانه خلیج ناپل و در حاشیه این آتشفشان قرار دارند حدود 7/1 میلیون نفر است و ارزش واحدهای مسکونی گسترده در این محدوده بالغ بر 50 میلیارد یورو است.

آتشفشان "کامپی فلگری" رتبه دوم این لیست را به خود اختصاص داده است که خسارات فوران آن می تواند به 64 میلیارد یورو برسد.

در این فهرست چهار آتشفشان فعال وزوویو، کامپی فلگری، استرومبولی، ولکانو و اتنا در پنج رتبه اول بیشترین خطر بالقوه قرار گرفته اند و پس از آن آتشفشانهای "سانتورینی" و نیسیروس در یونان و هکلا در ایسلند قرار دارند.تاريخ : | | نویسنده : lig2futsal |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.