محققان با ارائه خصوصیات موادی طبیعی و جدید اعلام کردند این مواد نسبت به الماس از 18 الی 58 درصد مقاومت بالاتری برخوردارند.

به گزارش مهر، سنگ پر ارزش الماس که برای سالها لقب سخت ترین ماده جهان را به خود اختصاص داده بود با ابداع ماده ای دست ساز از نانومواد که از سختی بیشتری برخوردار بودند عنوان خود را واگذار کرد.

اکنون با کشف ماده طبیعی جدیدی که از 58 درصد سختی بالاتر برخوردار است الماسها به تدریج به دست فراموشی سپرده خواهند شد. محققان دانشگاه شانگهای به منظور مطالعه بر روی این ماده جدید به شبیه سازی اتم های دو ماده که می توانند ساختاری سخت تر از الماس داشته باشند اقدام کردند.

نیترید 6 ضلعی برون (wurtzite boron nitride) از اولین موادی است که ساختاری شبیه به الماس دارد اما از اتمهای متفاوتی ساخته شده است. ماده دوم الماس 6 ضلعی (mineral lonsdaleite)  نام دارد که مانند الماس از اتمهای کربن اما در ساختاری متفاوت تولید شده است. به دلیل اینکه میزان کمی از این مواد در طبیعت و در محیط های آزمایشگاهی تولید می شوند تاکنون کسی پی به قدرت بالای این مواد نبرده بود.

شبیه سازی دانشمندان نشان می دهد که ماده اول تا 18 درصد و ماده دوم تا 58 درصد بیشتر از الماس توانایی تحمل فشار را داشته و سخت تر هستند. در صورت تایید نتایج این شبیه سازی توسط آزمایشهای فیزیکی هر دو به عنوان سخت ترین مواد جهان شناسایی خواهند شد.

به دلیل کمیاب بودن این مواد تهیه میزان مناسب برای انجام آزمایشها امری مشکل خواهد بود. با این حال در صورت تایید خصوصیات این دو wurtzite boron nitride نسبت به ماده دیگر از فواید بیشتری برخوردار خواهد بود زیرا در برابر اکسیژن در حرارت بالا نسبت به الماس از مقاومت بیشتری برخوردار است. این خصوصیت استفاده از این ماده را به عنوان تیغه ابزار برش و حفاری بسیار مناسب ساخته و عملکرد این تجهیزات را بهبود خواهد بخشید.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، در عین حال این ماده را می توان در صفحات ضد پوسیدگی و در بدنه خودروهای فضایی مورد استفاده قرار داد.  

تاريخ : | | نویسنده : lig2futsal |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.