رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از وضع اجرای طرح پزشک خانواده گفت: در شرایطی قرار داریم که وضعیت دارو اسف‌بار است و شاهد دریافت زیرمیزی در بیمارستان‌های شهرهای بزرگ و کوچک هستیم.

به گزار فارس، ‌حسین علی شهریاری امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه قانون برنامه پنجم توسعه در دو سال گذشته کاملاً اجرا نشده است اظهار داشت:‌ن گرانی‌ها در خصوص عدم اجرای قانون و به خصوص حوزه سلامت آن همچنان وجود دارند.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در رابطه با قانون برنامه پنجم توسعه که به صورت لایحه از سوی دولت به مجلس آمد تغییرات زیادی را در این لایحه به وجود نیاورد و اگر چه تغییراتی صورت گرفت با نظر مسئولان وزارت بهداشت و تعاون، کار و رفاه بود.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حالی دو سال از برنامه پنجم توسعه گذشته است که عزم جدی در بین مسئولان اجرایی برای اجرای قانون برنامه پنجم توسعه و به خصوص حوزه سلامت وجود ندارد.شهریاری افزود: به طور کلی در کشور ما مسئولان در قوای مختلف شعار خوب می‌دهند اما در اجرا ناموفق هستیم ضمن اینکه قانون خوب می‌نویسیم اما قابلیت اجرایی ندارد.

وی اضافه کرد: در کشور ما به این صورت است که هر کس که بخواهد یک نفره تصمیم می‌گیرد و هر کاری بخواهد انجام می‌دهد و برای قانون مشکل درست می‌کند. یکی از مهمترین بندهای قانون برنامه پنجم توسعه تجمیع صندوق‌های بیمه‌ای و سازمان‌های بیمه‌ای است که در این بخش قرار است تمام صندوق‌ها زیرمجموعه سازمان بیمه سلامت ایران قرار گیرند که البته تنها صندوق نیروهای مسلح از این قانون مستثنی است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه به وجود برخی مشکلات در تجمیع برخی صندوق‌های بیمه‌ای از جمله صندوق تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: در ساختار سازمان بیمه سلامت باید تغییراتی در خصوص سهم حق بیمه بیمه‌شدگان تامین اجتماعی صورت گیرد که در این بخش دولت می‌تواند لایحه‌ای را به مجلس ارائه و تغییرات مورد نظر را اعمال کند.

شهریاری با انتقاد از نبود نظارت بر اجرای قوانین و مقررات و همچنین بیمه‌های پایه و پزشکان خاطرنشان کرد: با تشکیل سازمان بیمه سلامت امیدواریم نظارت بیشتری بر عملکرد پزشکان صورت پذیرد و موارد و مشکلاتی که در حال حاضر مشاهده می‌شود، کاهش یابد.

وی اضافه کرد: در کشور ما در حال حاضر در حوزه سلامت سوددهی وجود ندارد و اگر پزشکان بخواهند سرمایه‌گذاری کنند و بیمارستانی را راه‌اندازی کنند تنها به خاطر این است که بتوانند جراحی‌های زیادی را در آن مرکز درمانی داشته باشند.

شهریاری بیان داشت: باید با متخلفان در حوزه پزشکی برخورد جدی شود و با افرادی که زیرمیزی دریافت می‌کنند برخورد شود و حتی پروانه فعالیت آنها لغو بشود که الحمدالله نظارت درست و حسابی و حتی نیم‌‌بندی در این بخش احساس نمی‌شود.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد:‌ متاسفانه جامعه پزشکی احساس می‌کند از زمانی که فارغ‌التحصیل می‌شود باید طی ۲ تا ۳ سال بار خودش را ببندد که این نگاه، نگاه کاملاً غلطی است چرا که جامعه پزشکی با سرمایه‌داران و بازاریان متفاوت است و همین امر باعث شده است که جامعه به جامعه پزشکان و زیر‌میزی‌هایی را که دریافت می‌کنند انتقاد و گلایه کنند.

شهریاری افزود: در حالی دریافت زیرمیزی در مراکز درمانی و بیمارستان‌های شهرها وجود دارد. هم‌اکنون این امر به شهرستان‌های کوچک نیز سرایت کرده که باید راه علاجی برای آن پیش‌بینی شود.

وی با انتقاد از وضعیت بیمارستان‌های دولتی در خصوص ارائه خدمات به بیماران تصریح کرد:‌ متاسفانه در برخی از مواقع اتفاقاتی می‌افتد که خوشایند نیست به طوری که برخی از بیماران به هنگام ورود به مراکز درمانی با کلمه جا نداریم و وقت نداریم پزشکان مواجه می‌شوند و مجبورند برای درمان و جراحی به بیمارستان‌های خصوصی که همان پزشکان در آنجا حضور دارند مراجعه کنند که باید بر این بخش دستگاه‌های نظارتی ورود کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور در فصل بودجه با حضور در مجلس عنوان کرد که طی ۲ سال پزشک خانواده را اجرا خواهیم کرد که بعد از گذشت یکسال و نیم از برنامه پنجم توسعه اقدام قابل توجهی در این بخش صورت نپذیرفته است.

شهریاری افزود: پزشک خانواده‌ای را که ما از آن شناخت داریم با پزشک خانواده‌ای که در حال حاضر در کشور اجرا می‌شود کاملاً متفاوت است و اگر قرار است این طرح به این صورت اجرا شود، بهتر است منتفی و از قید اجرای آن بگذرند.

وی تصریح کرد: سطح دوم و سوم پزشک خانواده در حالی اجرا نشده است که شرایط را بسیار نگران‌کننده کرده است و به طور کلی اجرای طرح پزشک خانواده به این صورت مفت گران است.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از وضعیت نابه‌هنجار طرح پزشک خانواده در کشور گفت:‌ در حالی طرح پزشک خانواده در روستاها را اجرا کردیم که مراجعه کنندگان و مردم از آن رضایت نداشتند و هم‌اکنون این طرح در شهرها نیز اجرا می‌شود.

شهریاری بیان داشت:‌ در اجرای طرح پزشک خانواده در روستاها به طور کلی خطا کرد و حالا می‌خواهیم این طرح را در شهرها اجرا کنیم که مطمئناً با این شرایط موفق نخواهیم شد.

وی با بیان اینکه صحبت‌های بنده به مذاق برخی خوش نخواهد آمد گفت: بنده حقاق را بیان می‌کنم و اعتقاد دارم باید این مطالب در هر کجا و هر مکانی گفته شود به طوری که این مطالب را نیز به صورت مختصر در مجلس عنوان کرده‌ بودم.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در حالی وضعیت حوزه سلامت در کشور مناسب نیست که تا چند وقت دیگر فضای کشور به سمت انتخابات و دعواهای سیاسی بین کاندیداها خواهیم شد که به طور کلی نمی‌توان انتظار داشت در هفت هشت ماه آینده اتفاق عجیب و غریبی در حوزه سلامت بیفتد.

شهریاری خاطرنشان کرد: متاسفانه تاسیسات پزشکی در چند وقت اخیر ۱۰ تا ۲۰ برابر گرانتر شده است ضمن اینکه در حال حاضر کشور ما برای تامین مواد اولیه داروها با مشکلات عدیده‌ای روبرو است.

وی با تاکید بر اینکه هنوز دولت ۶ هزار میلیارد تومان مختص حوزه سلامت را به وزارت بهداشت پرداخت نکرده است گفت:‌هم‌اکنون کمیسیون بهداشت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دنبال این موضوع هستند تا بتوانند این رقم را از دولت برای وزارت بهداشت مطالبه کنند.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متاسفانه ما در سیستم‌های خودمان اقتصاد مقاومتی نداریم ضمن اینکه وضعیت دارو در کشور ما نیز اسف‌بار است.

شهریاری ادامه داد: در حالی برای برخی از وسایل‌ها و امکانات از جمله ماشین‌های لوکس پول داده می‌شود که هم‌اکنون برای تامین تجهیزات و مواد اولیه داروها برای بیماران سرطانی و صعب‌العلاج پول قابل توجهی تزریق نشده است.

وی افزود: باید بازتعریفی از بیمه پایه سلامت و بیمه‌های تکمیلی بشود و با تعریف‌های جدید بتوان خدمات ارزشمندی را به جامعه هدف ارائه کرد.

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان داشت: مجلس شورای اسلامی با شرایط فعلی با اجرای فاز مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها مخالفت کرده است چرا که شرایط فعلی را برای اجرای فاز دوم مناسب نمی‌بیند.

شهریاری ادامه داد: در حالی دولت بنا داشت مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرایی کند که هیچ وقت قیمت‌های حامل‌های انرژی و اینکه در فاز دوم حامل‌های انرژی چقدر افزایش خواهند یافت توضیح نداد!

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی با شرایط فعلی صلاح دید با توجه به اینکه مردم جانشان به لبشان رسیده است فاز دوم قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را اجرا نکند چرا که این نگرانی وجود داشت که دولت در چند ماهه آخر عمرش بگوید ماهیانه ۱۵۰ هزار تومان یارانه‌ می‌دهد و از آن طرف حامل‌های انرژی چند برابر خواهد شد!

رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس خاطرنشان کرد: به دنبال آن هستیم که ۱۰ هزار میلیارد تومان از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان دولت از منابع حاصله از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها را برای حوزه سلامت دریافت کنیم.

شهریاری افزود: متاسفانه شرایط به گونه‌ای است که سازمان‌های بیمه‌گر نیز در پرداختی های خود با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و به مراکز درمانی، بیمارستانی، داروخانه‌ها بدهکار هستند.

وی اضافه کرد: در قانون برنامه پنجم توسعه و در رهنمودهای رهبری تاکید شده است که باید به مقوله عدالت در سلامت و کاهش سهم مردم به ۳۰ درصد در حوزه سلامت توجه شود که متاسفانه با گذشت قریب به یکسال از اجرای برنامه پنجم اتفاق مهمی در این بخش صورت نپذیرفته است.تاريخ : | | نویسنده : lig2futsal |
رپورتاژ
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جشن عروسی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
خدمات برش لیز
میز و صندلی تالاری
لیپوماتیک
تجهیزات تالار پارس
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
خواص روغن خراطین
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
انجام پایان نامه مدیریت
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.